(Polski) Listopad w sklepach małoformatowych do 300 m2

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jak wynika z danych CMR, w listopadzie 2019 r. całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m2 była o 7,5% wyższa niż rok wcześniej, choć liczba transakcji utrzymała się na poziomie sprzed roku. W porównaniu z październikiem br. liczba paragonów obniżyła się aż o 14%, co przełożyło się na spadek wartości sprzedaży o 10%.

Niższe temperatury i dwa dodatkowe dni wolne sprawiły, że w listopadzie większość kategorii sprzedawała się znacznie słabiej niż w październiku. Spadki odnotowały m.in. piwo oraz napoje – liczba paragonów, na których występowały wody czyste, spadła w porównaniu z październikiem o 20%, a liczba paragonów z napojami gazowanymi była niższa o 15%. Jak co roku jesienne chłody przyczyniły się do wzrostu popytu na wina grzane (w listopadzie wartość ich sprzedaży była o prawie 80% wyższa niż miesiąc wcześniej) czy miód (wzrost o 15%). Jesienią i zimą, kiedy klienci rzadziej wpadają do sklepów małoformatowych po drobne zakupy dokonywane pod wpływem impulsu (jak np. jak piwo, puszka napoju czy lody), rośnie średnia wartość paragonu. Tak tez było i w tym roku – w listopadzie 2019 r. klienci wydawali na zakupy w sklepach małoformatowych do 300 m2 średnio 16,08 zł, o 5,2% więcej niż w październiku i o 8,9% więcej niż w upalnym czerwcu.

Jak wynika z danych CMR, w porównaniu z listopadem 2018 r. średnia wartość transakcji wzrosła o 7,1%. Średnia liczba opakowań w koszyku była tylko nieznacznie wyższa niż rok wcześniej, zatem za wzrostem tym stoją w dużej mierze wyższe ceny. W listopadzie br. wzrosty cen o kilka procent odnotowały niemal wszystkie kategorie spożywcze, w tym m.in. piwo, papierosy, słodycze, jajka czy mąka. W czołówce produktów, których ceny poszły w górę najbardziej, wciąż utrzymuje się cukier – średnio za kilogram klienci sklepów małoformatowych w listopadzie 2019 r. płacili o 16% więcej niż rok wcześniej.

W listopadzie 2019 r. wyraźne wzrosty w porównaniu z ubiegłym rokiem zarówno w liczbie transakcji, jak i w wartości sprzedaży zaraportowano m.in. dla napojów energetyzujących (wydatki na nie były o 29% wyższe niż  przed rokiem), whisky oraz inne alkohole mocne, jak gin czy brandy, a także dania gotowe, pasty kanapkowe i różnego rodzaju zdrowe przekąski (jak musy owocowe, chipsy owocowe i warzywne czy bakalie).


CMR
is independent market research agency
developing innovative research tools.

Our main areas of interest are:
quick measurement of marketing-mix activities’ impact
on FMCG sales results and precise analysis
of purchasing behavior based
on transactional/ receipt data