(Polski) Marzec w sklepach małoformatowych do 300 m2

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

Jak wynika z danych CMR i PIH, w marcu 2019 r. liczba transakcji w sklepach małoformatowych do 300 m2 była o prawie 17% wyższa niż w lutym, co przełożyło się na wzrost obrotów w tym kanale o nieco ponad 16%.

W porównaniu marcem 2018 r. zarówno liczba transakcji, jak i wartość sprzedaży wzrosły o około 4%.

 

Wysokie wzrosty w ujęciu mdm w marcu wynikają zwykle nie tylko z większej niż w lutym liczby dni, ale też wyższych temperatur i związanego z nimi startu sezonu na piwo i lody. To właśnie w marcu w sklepach małoformatowych pólka z piwem zaczyna się poszerzać (przybywa na niej głównie piw smakowych i radlerów, pojawiają się też nowości z oferty browarów), a zamrażarki powoli zapełniają się lodami impulsowymi. W marcu 2019 r. klienci sklepów małoformatowych mogli wybierać średnio spośród 78 wariantów piw, choć jeszcze w styczniu ich wybór ograniczał się średnio do 71 wariantów. Oferta lodów impulsowych poszerzyła się z 11 wariantów w styczniu do 20 w marcu (można się spodziewać, że w szczycie sezonu będzie to około 40 wariantów). Kilka ciepłych dni (szczególnie w weekendy) przełożyło się na wyższą – nie tylko w porównaniu lutym br., ale również z zeszłorocznym marcem – sprzedaż piwa, napojów, a także lodów.

 

W marcu 2019 r. liczba paragonów, na których pojawiały się lody była dwukrotnie wyższa niż przed rokiem, a liczba transakcji zakupu wody czystej wzrosła o 18%. Klienci sklepów małoformatowych w marcu 2019 r. znacznie częściej niż przed rokiem kupowali także piwo i napoje gazowane (wzrost liczby paragonów o 9%), wódki smakowe (liczba transakcji zwiększyła się o 13%, a wydatki na tę kategorię wzrosły w ujęciu rdr o 11%), papierosy, a także różnego rodzaju słone przekąski. Z uwagi na ruchomą datę świąt wielkanocnych (w zeszłym roku przedświąteczne zakupy miały miejsce w marcu) spadki w ujęciu rdr odnotowały natomiast m.in. przyprawy i dodatki kulinarne (łączna wartość ich sprzedaży była o 20% niższa niż przed rokiem) i tłuszcze (spadek wartości sprzedaży o 11%). W kanale supermarketów 301-2500 m2 ruchoma data świąt była znacznie bardziej odczuwalna – tam w marcu 2019 r. łączne obroty były o 11% niższe niż przed rokiem (choć w porównaniu z lutym br. zwiększyły się o 14,6%).

Jak pokazują dane CMR i PIH, w marcu 2019 r. średnia wartość transakcji w sklepach małoformatowych do 300 m2 wyniosła 14,81 zł, czyli prawie tyle samo co przed rokiem i przed miesiącem.

 

 


CMR
is independent market research agency
developing innovative research tools.

Our main areas of interest are:
quick measurement of marketing-mix activities’ impact
on FMCG sales results and precise analysis
of purchasing behavior based
on transactional/ receipt data