Ceny w sklepach małoformatowych we wrześniu. Jakie produkty idą w górę?

Wzrost cen szeregu produktów spożywczych przewyższa inflację. W czołówce utrzymują się cukier, masło i olej. Jak co miesiąc, redakcje serwisów Handelextra.pl, Gazeta.pl oraz CMR sprawdzają, jak wyglądają zakupy w sklepach małoformatowych, czyli tych położonych blisko domu. Jak wyglądały w nich ceny we wrześniu?

Już 17 produktów z koszyka serwisu Handelextra.pl, na który składa się ponad 30 produktów, drożeje o więcej niż 20 proc., zaledwie 7 produktów drożeje w tempie jednocyfrowym, a jeden tanieje. Przypomnijmy, że z kolei podana przez GUS inflacja za wrzesień wynosi 17,2 proc., przy czym żywność i napoje bezalkoholowe drożały szybciej niż średnia, bo o 19,3 proc. Rekordzistą pozostaje cukier z wynikiem 119,2 proc. wyższym niż rok wcześniej, za nim znajdują się masło (60,5 proc. droższe), olej (60,2 proc. więcej) i banany (za które trzeba było zapłacić 51,4 proc. więcej).

Cały czas relatywnie niewiele drożeją słodycze, zwłaszcza gdy porównamy je do podwyżek cukru, czyli jednego z kluczowych dla nich składników,  tzn. za czekoladę płacono 2,2 proc. więcej niż przed rokiem, za wafelki impulsowe 1,2 proc. więcej, a za herbatniki 7,2 proc.

ceny w sklepach wrzesień

Całość artykułu autorstwa Michaliny Szczepańskiej można przeczytać na stronie Handelextra.pl oraz w serwisie Gazeta.pl.