Listopad w sklepach małoformatowych: pogoda wpłynęła na sprzedaż

sprzedaż w sklepach listopad 2023
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)
Jak wynika z danych CMR, w listopadzie 2023 r. wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m2 była o 2,3% wyższa niż przed rokiem, a liczba transakcji spadła o 7%.

Za spadkiem liczby wizyt w sklepach małoformatowych w listopadzie stała nie tylko zmniejszająca się liczba tego typu placówek, ale też pogoda. Listopad był pod tym względem bardzo zmienny, przy czym ostatni tydzień przyniósł śnieżyce i mrozy, a takie warunki zwykle nie zachęcają do wychodzenia z domu, a tym samym do robienia impulsowych zakupów w pobliskim sklepie. Mniejsza liczba transakcji przełożyła się również na obniżenie łącznej liczby zakupionych opakowań. Ceny produktów w ostatnich miesiącach nie rosną już tak dynamicznie jak wcześniej (w niektórych kategoriach widoczne są nawet spadki cen), mimo to w listopadzie średnia wartość paragonu była o 10% wyższa niż rok wcześniej, przy czym średnia liczba opakowań na paragonie była taka sama jak przed rokiem. W listopadzie klient sklepu małoformatowego kupował średnio 3,7 opakowania produktu i wydawał na zakupy średnio 23,89 zł.

Listopad w małych sklepach – spadki sprzedaży alkoholu

W ostatnim miesiącu spadki sprzedaży zarówno w ujęciu wartościowym, jak i przeliczeniu na litry odnotowały bardzo ważne dla sklepów małoformatowych kategorie alkoholi, takie jak: piwo (klienci sklepów małoformatowych kupili o 11% mniej litrów piwa niż w listopadzie 2022 r.), wódki czyste (spadek w porównaniu z listopadem ubiegłego roku o 11%) i smakowe (spadek o 7%), a także whisky i wino. W omawianym okresie klienci sklepów małoformatowych kupili też o 9% mniej litrów napojów gazowanych i o 3% mniej litrów wody butelkowanej. Napoje energetyzujące, które w przyszłym roku czekają spore zmiany w związku z zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim, utrzymały sprzedaż w przeliczeniu na litry na takim samym poziomie jak w listopadzie 2022 r., choć wartościowo – za sprawą wyższych cen – udało się im się osiągnąć kilkuprocentowy wzrost. Od dłuższego czasu dynamicznie rośnie natomiast sprzedaż napojów izotonicznych, a także napojów funkcjonalnych, czyli takich wzbogaconych o witaminy, minerały lub inne składniki pomagające w regeneracji organizmu, wyciszeniu czy lepszej koncentracji. W listopadzie 2023 r. klienci sklepów małoformatowych wydali na takie doładowane dodatkowymi funkcjami napoje aż o 30% więcej niż przed rokiem, przy czym liczba sprzedanych opakowań tego typu produktów wzrosła o około 20%.

Listopad w sklepach: rośnie sprzedaż batonów funkcjonalnych

W listopadzie 2023 r. rzadziej niż przed rokiem na paragonach w sklepach małoformatowych pojawiały chipsy i chrupki (liczba paragonów z tymi kategoriami obniżyła się o ponad 10%, choć wartość sprzedaży była o 5% wyższa niż rok wcześniej), a także czekolady, ciastka czy gumy do żucia. Nieco niższa niż przed rokiem była sprzedaż tradycyjnych batonów i wafelków, ale w tej kategorii, podobnie jak w napojach, widać większe zainteresowanie produktami funkcjonalnymi. W listopadzie 2023 r. klienci sklepów małoformatowych kupili o 25% więcej batonów energetyzujących, białkowych czy ketogenicznych niż przed rokiem, przed czym nie powstrzymały ich nawet dość wysokie, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi batonami, ceny.

Jak wynika z danych CMR, jedną z niewielu wyraźnie rosnących kategorii były produkty nikotynowe, głównie za sprawą innowacyjnych zamienników tradycyjnych papierosów, czyli wkładów do podgrzewaczy tytoniu, jednorazowych papierosów elektronicznych, a ostatnio także podów.

Listopad ma tylko 30 dni, z czego dwa świąteczne, w które duża część sklepów jest zamknięta, dlatego sprzedaż w tym miesiącu jest zwykle znacznie niższa niż w poprzedzającym go październiku. Tak też było w tym roku – łączna liczba transakcji w sklepach małoformatowych była o 13% niższa niż we wrześniu, natomiast obroty tych placówek spadły z miesiąca na miesiąc o około 10%.

Elżbieta Szarejko, CMR

Artykuł został pierwotnie opublikowany na stronie Polskiej Izby Handlu.

*Sklepy małoformatowe do 300 m2 obejmują: małe sklepy spożywcze do 40 m2, średnie sklepy spożywcze 41-100 m2, duże sklepy spożywcze 101-300 m2, specjalistyczne sklepy alkoholowe.